Trądzik grzybiczy – po czym go rozpoznać i jak go leczyć?

9 sierpnia 2023

Trądzik grzybiczy bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym trądzikiem, bowiem na pierwszy rzut oka, wygląda niemal tak samo. Odróżnienie go jest jednak niezwykle ważne dla efektywnego leczenia i doboru skutecznej terapii. Dowiedz się, jakie są objawy trądziku grzybiczego i w jaki sposób możesz wyeliminować niedoskonałości pojawiające się na Twojej skórze! Trądzik, niezależnie od jego rodzaju, można uznać za uciążliwą dolegliwość skórną, która obniża jakość i komfort życia, a także wpływa na naszą pewność siebie oraz samoocenę. Choć stereotypowo jest to przypadłość przypisywana wiekowi młodzieńczemu – nic bardziej mylnego. Trądzik pojawia się niezależnie od wieku czy rodzaju cery. By się go poznać, należy trafnie rozpoznać jego odmianę i dobrać odpowiednią pielęgnację oraz leczenie.

Trądzik grzybiczy: czym się charakteryzuje? Jak wygląda?

Trądzik grzybiczy, choć przypomina standardowy trądzik, jest tak naprawdę zapaleniem mieszków włosowych, a więc jego przyczyny są zupełnie inne, co oznacza, że wymaga wdrożenia zupełnie innego leczenia.

Najczęstszymi przyczynami standardowego trądziku są m. in. nadmierne gromadzenie się sebum czy zatykanie się porów, natomiast trądzik grzybiczy wywołują drożdżaki (Malassezia), a więc grzyby, które są naturalną częścią mikrobiomu, jednak gdy dochodzi do zachwiania równowagi skóry, namnażają się one w niekontrolowany sposób i atakują obręb mieszków włosowych.

Jak wygląda ten rodzaj niedoskonałości? W zasadzie tak samo, jak zwykły trądzik, dlatego też chcąc poprawnie określić jego rodzaj oraz przyczyny, warto skonsultować się ze specjalistą, np. dermatologiem.

Cechami charakterystycznymi są natomiast wypryski – często wypełnione ropą, którym towarzyszą zaczerwienienie oraz świąd. Przyjmują postać grudek i krostek. Co ważne, trądzik obejmuje nie tylko skórę twarzy, ale bardzo często występuje również na dekolcie, plecach, klatce piersiowej, karku czy rękach. Ten rodzaj dermatozy może dotknąć każdego – bez względu na płeć czy wiek.

Trądzik grzybiczy: jak rozpoznać?

Trądzik grzybiczy – w odróżnieniu od zwykłego trądziku – jest dość jednorodny. Oznacza to, że niedoskonałości mają zwykle zbliżony rozmiar oraz wygląd. Skóra w miejscu wyprysku jest zaczerwieniona, a przy tym wywołuje uczucie swędzenia. Grudki przypominają zaskórniki zamknięte.

Innym rodzajom trądziku bardzo rzadko towarzyszy świąd, z reguły też wypryski są zróżnicowane pod względem wielkości czy wyglądu. Są też mocno rozproszone – nie muszą występować w skupiskach.

Po czym rozpoznać trądzik grzybiczy?

  • bardzo często wypryski wypełnione są ropą,
  • zmianom towarzyszy zaczerwienienie oraz świąd,
  • niedoskonałości zwykle występują w skupiskach,
  • wypryski mają zbliżony rozmiar oraz wygląd,
  • wypryski najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej, plecach, na ramionach, rzadziej na twarzy.
  • trądzik grzybiczy obejmuje mieszki włosowe, natomiast zwykły trądzik występuje w obrębie gruczołów łojowych.

Trądzik grzybiczy – pozbądź się go raz na zawsze

Trądzik grzybiczy, który wywoływany jest przez drożdżaki, może być dość trudny wyeliminowaniu. Zwłaszcza, gdy trafnie nie zostanie określony jego rodzaj. Standardowe preparaty na zwykły trądzik bakteryjny nie tylko nie przyniosą oczekiwanych efektów, a mogą wręcz nasilić problem.

Chcąc pozbyć się trądziku grzybiczego ze swojej skóry, należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki, które wywołują nadmierny wzrost drożdżaków. Są to chociażby dieta bogata w węglowodany, nadmiar wilgoci, zbyt obcisła odzież, a także nieodpowiednie produkty pielęgnacyjne.

Do wzrostu drożdżaków bardzo często przyczyniają się węglowodany, dlatego warto przejść na dietę, która w znacznym stopniu je ograniczy. Skórze nie służy również zbyt obcisła i nieprzewiewna odzież. Po treningach i aktywności fizycznej, należy jak najszybciej zmienić ubranie i nie zakładać tego samego stroju bez wcześniejszego wyprania.

Co na trądzik grzybiczy?

Co stosować w przypadku trądziku grzybiczego? Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będą preparaty przepisane przez lekarza specjalistę, jeśli jednak zdecydujemy się walczyć z niedoskonałościami samodzielnie, możemy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, który ma w swoim składzie pirytionian cynku, pirokton olaminy bądź też siarczek selenu.

Niezwykle istotna jest również właściwa pielęgnacja. Sięgać należy po lekkie produkty, które nie obciążają skóry – wskazane są m. in. kosmetyki do skór wrażliwych oraz alergicznych. Unikać należy natomiast agresywnych środków myjących i oczyszczających, a także produktów o zbyt tłustej formule, np. oleje.

Oczywiście, jeśli domowe leczenie i sięganie po preparaty dostępne bez recepty nie przyniosą poprawy, należy skontaktować się z dermatologiem, który być może rozpocznie terapię bazującą na silniej działających lekach – dostępnych wyłącznie na receptę.

9 sierpnia 2023