Retinol do twarzy - czym jest i jak go stosować?

22 września 2022

Właściwa pielęgnacja twarzy potrafi dać zaskakująco dobre efekty. Kosmetyki z wybranymi składnikami wspierają leczenie trądziku, działają przeciwzmarszczkowo, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, a także zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Jedną z substancji o dobrze przebadanym działaniu jest retinol. Czym się charakteryzuje i jak go stosować bezpiecznie?

Retinol do twarzy - skuteczna kuracja przeciwzmarszczkowa

Składnik ten jest pochodną witaminy A i zarazem jej najaktywniejszą formą. Jego właściwości obejmują zarówno działanie przeciwzmarszczkowe, jak i przeciwtrądzikowe, złuszczające oraz rozjaśniające. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu zmniejsza tendencję do powstawania zaskórników i stanów zapalnych. Retinol do twarzy to odpowiedź na najczęstsze problemy skóry dojrzałej, suchej i problematycznej.

Produkty z zawartością tej substancji przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które szukają skutecznego produktu na pierwsze oznaki starzenia. Dzięki nim skóra staje się bardziej napięta i wygładzona. Właściwe ich stosowanie redukuje przebarwienia, także te powstałe na skutek promieniowania słonecznego. Ważne, że mogą z nich korzystać osoby z cerą wrażliwą i naczynkową, wystarczy wówczas stosować kosmetyki z niższym stężeniem retinolu.

Retinol do twarzy - jak go stosować?

Aby retinol do twarzy był skuteczny konieczne, jest stosowanie odpowiedniego stężenia. Na początek najlepiej rozpocząć od stężenia nie wyższego niż 0,2-0,5%. To zapewni bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko wystąpienia mocnych podrażnień. Rozpoczęcie terapii od niewielkiego stężenia pozwala zbudować na niego tolerancję. Dzięki temu stosowanie kosmetyków z retinolem jest bardziej skuteczne. Zazwyczaj czas wypracowania tolerancji wynosi około 12 tygodni - pod warunkiem regularnego stosowania.

Najlepszą porą, aby rozpocząć stosowanie kosmetyków retinolu na twarz, jest jesień i zima. Właśnie wtedy natężenie promieniowania słonecznego jest dużo mniejsze. Kosmetyki z retinolem sprawiają, że skóra jest na nie bardziej wrażliwa. Mimo mniejszego promieniowania stosując produkty z witaminą A, zawsze należy stosować produkty z wysokim filtrem (SPF 30 lub 50).

Wraz z rozpoczęciem stosowania kosmetyków z wyżej wymienionym składnikiem, należy również zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Kurację, ze względu na zwiększanie wrażliwości na promieniowanie, należy wprowadzić do wieczornej pielęgnacji. Kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów? Zazwyczaj czas potrzebny na pojawienie się oznak działania retinolu to od 4 do 8 tygodni.

Zasady stosowania - o tym musisz pamiętać

Najważniejsze w kuracji jest jej rozpoczęcie od niskiego stężenia. Kolejną zasadą jest stosowanie go tylko raz dziennie i zawsze podczas wieczornej pielęgnacji. Kosmetyki aplikujemy zawsze na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, omijając okolice oczu i ust. Początkowo nie stosujemy żadnych dodatkowych produktów, aby sprawdzić, jaki wpływ ma retinol na skórę. Dopiero po jakimś czasie warto sięgnąć po kremy nawilżające i łagodzące, aplikujące je minimum 30 minut po zastosowaniu retinolu.

Substancję należy stosować z dużą ostrożnością. Początkowe, przez pierwsze 2 tygodnie nie częściej niż co 4 dni. Przez następne 2 co 3 dni, a w kolejnych tygodniach co 2 dni. Po 6 tygodniach stosowania niskiego stężenia można zacząć stosować stężenie wyższe - najlepiej 0,5%. Wtedy należy postępować podobnie i jak przy niższym, rozpoczynając od stosowania produktu co 4 dni. Okresem problematycznym jest lato, należy wówczas skorzystać z niższego stężenia lub w razie problemów całkowicie zrezygnować z retinolu.

22 września 2022