Plastry do tapingu twarzy — jak uzyskać efekt liftingu?

2 marca 2023

Plastry to tapingu twarzy służące do kinesiotapingu to doskonała alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej. Kinesiotaping pozwala uzyskać efekt liftingu oraz doskonale wygładza i ujędrnia skórę. Klucz w tego typu zabiegach tkwi w wyborze i umiejętnym naklejeniu specjalnego plastra w odpowiednim miejscu. Jak zrobić to prawidłowo? Odpowiedź w tym artykule.

Czym są plastry do tapingu twarzy?

Plastry do tapingu twarzy w żaden sposób nie przypominają „standardowych” plastrów opatrunkowych. Posiadają one charakterystyczną budowę oraz dostępne są w kilku wersjach. Plastry do kinesiotapingu podczas rozciągania ukazują sinusoidalny wzór, który przebiega przez całą długość plastra. Dzięki temu tejp się rozciąga wzdłuż, a w razie potrzeby można go naciąć w taki sposób, by stworzyć mniejsze, węższe paski. 

Jak przygotować plastry do tapingu twarzy?

Przed naklejeniem plastrów to tapingu twarzy należy najpierw określić obszar, na którym tejp ma być naklejony. Dodatkowo należy zmierzyć długość i dokładnie przyciąć plaster. Do zmierzenia odpowiedniej długości służy miarka lub pomóc sobie można za pomocą dłoni. Plastry posiadają również linie pomocnicze na papierowej osłonie, które ułatwiają docinanie. 

Po dokładnym docięciu plastra należy pamiętać o zabezpieczeniu końców taśmy. Zazwyczaj końce się zaokrągla, co zmniejsza ryzyko odklejenia się taśmy od powierzchni skóry. Tejpy posiadają na swojej powierzchni specjalny klej, który lepiej się przyklei, gdy wcześniej zostanie lekko rozgrzany. Najlepszym sposobem na rozgrzanie kleju jest delikatne pocieranie taśmy o dłonie.

Jak naklejać taśmy do tapingu twarzy?

Przyklejając taśmy, zwrócić uwagę należy na prawidłowy początek naklejania tejpa. Przyklejenie w złym kierunku może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Tejp nakleja się poprzez przerwanie papierowej osłony pośrodku plastra. Tutaj trzeba uważać, by osłonę zdjęć bez dotknięcia kleju. Podczas aplikacji trzeba zwrócić uwagę na to, by plastra nie rozciągać. Poziom naciągnięcia taśmy stosuje się tylko na środkowej, wewnętrznej części.

Jakie są rodzaje napięć taśmy do tapingu twarzy?

W tapingu twarzy stosuje się zwykle kilka kształtów naklejania (np. I, X, Y, wachlarz i widelec). Odpowiedni kształt i wygląd taśmy uzyskujemy poprzez umiejętne nacięcie taśmy. Dodatkowo warto wiedzieć, że rozróżniamy kilka stopni napięć taśmy, które określane są procentowo. Wyróżniamy m.in.:

  • Brak naciągnięcia - 0-10%.
  • Bardzo lekkie naciągnięcie - 10-15%.
  • Lekkie naciągnięcie - 15-25%.
  • Średnie naciągnięcie - 25 - 35%.
  • Mocne naciągnięcie - 50-75%.
  • Maksymalne naciągnięcie - 75-`00%.

Producenci taśm do tapingu twarzy informuję, że taśmy mogą się rozciągać do nawet 140%. Jednak w kinesiotapingu najczęściej stosuje się lekkie naciągnięcia.

Jak przygotować skórę do kinesiotapingu?

Plastry do tapingu twarzy pomagają zredukować zmarszczki i wygładzić cerę. Tejpy unoszą naskórek i odpowiednio go naciągają. Przed przystąpieniem do tego typu zabiegów nie należy stosować na skórę żadnych kremów, olejków i balsamów. Liczne substancje znajdujące się w kosmetykach (zwłaszcza te tłuste) mogą powodować, że taśma będzie się „ślizgać” po skórze. Facetaping powinien być jednak poprzedzony dokładnym oczyszczeniem skóry. Warto zastosować m.in. dwuetapowe oczyszczanie i dokładne osuszanie. 

Eksperci nie polecają również stosowania peelingów kawowych, mechanicznych oraz drażniących substancji i inwazyjnych zabiegów. Warto również wiedzieć, że taping wykonany na skórze pokrytej włoskami, przy ściąganiu taśm może powodować duży ból i dyskomfort związany z wyrywaniem włosków. Jeśli więc planujemy zabieg kinesiotapingu, to warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie gładkiej skóry.

2 marca 2023