Olejek rycynowy na twarz i włosy uważany jest przez wiele kobiet za kosmetyczny „gamechanger”. Sprawdza się on w problemach trądzikiem, może być stosowany punktowo lub doskonale pasuje jako dodatek do kremu. Co musisz wiedzieć, stosując olejek rycynowy na twarz? Jak działa na włosy? Odpowiedź w tym artykule.
Olej rycynowy — co to jest?
Olej rycynowy potocznie nazywany olejem rącznikowym powstaje z nasion rącznika pospolitego. Roślina to powszechnie występuje w Afryce i Indiach. Zawiera nie tylko rycynę, ale także tłuszcze, białko oraz substancje trujące. By usunąć z rącznika toksyczne substancje, należy nasiona poddać dokładnej obróbce termicznej. W wyniku czego powstaje gęsta, żółta ciecz, która stanowi niezwykle dobroczynny olej wykorzystywany w kosmetyce, medycynie, a nawet przemyśle spożywczym.
Nasiona rącznika pospolitego to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Działają one na skórę, włosy i paznokcie, a dzięki zawartości kwasów omega-3 i omega-6 pozytywnie wspierają codzienną pielęgnację. To, co wyróżnia rącznik pospolity od innych naturalnych olejków to zawartość w składzie jednego z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów — witaminy E.
Olejek rycynowy na twarz — jak go stosować?
Olejek rycynowy na twarz można stosować bezpośrednio na skórę po rozcieńczeniu lub zastosować go jako dodatek do ulubionego kremu. Olejek sprawdzi się w kilku rytuałach pielęgnacyjnych. Może być aplikowany jako:
- Serum na twarz — najłatwiejsze jest aplikowanie kilku kropli na oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy. Najlepiej zabieg wykonywać po wieczornej pielęgnacji.
- Punktowo na twarz — metoda ta sprawdzi się podczas wystąpienia zmian trądzikowych lub zaskórników. Kilka kropel wtartych w wybrane miejsca sprawia, że skórą otrzymuje potężną dawkę nawilżenia. Olejek rycynowy fantastycznie działa na trądzik ze względu na swoje antybakteryjne właściwości.
- Dodatek do kremu — olejek rycynowy można z powodzeniem stosować jako dodatek do kremów i kosmetyków nawilżających. Należy go jednak łączyć bezpośrednio przed aplikacją na skórę.
- Element masażu twarzy — masaż twarzy z wykorzystaniem olejku rycynowego poprawia ujędrnienie skóry i redukuje zmarszczki. Wystarczy 10 minut, by skóra twarzy odzyskała zdrowszy i młodszy wygląd.
- OCM — metoda mycia olejami jest w ostatnim czasie bardzo popularna. Olejek rycynowy nadaje się do wykorzystania w technice OCM, ale jako dodatek do innego olejku. Olejek rycynowy rozpuszcza makijaż, ale ważne jest, z jakim innym olejkiem będzie zestawiony.
Stosując olejek rycynowy na twarz regularnie, można liczyć na poprawę jędrności, napięcia i kompleksowe nawilżenie. Dodatkowo olej sprawdzi się w kuracjach na trądzik i redukcję zaczerwienień.
Olejek rycynowy na włosy — właściwości i zastosowanie
Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin wpływa pozytywnie na kondycję włosów. Olejek rycynowy sprawia, że stają się one błyszczące i są łatwiejsze w rozczesywaniu. Warto olejek stosować zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdzie włosy są narażone na uszkodzenia i niskie temperatury. Olej rycynowy wykazuje właściwości:
- antyseptyczne,
- bakteriobójcze,
- grzybobójcze.
Oznacza to, że osoby borykające się z nadmiarem sebum i przetłuszczającymi się włosami, mogą liczyć na skuteczne wsparcie w codziennej pielęgnacji.
Jak olejek rycynowy działa na włosy? Jego głównym działaniem jest pobudzenie mikrokrążenia skóry głowy, wsparcie cebulek i przyspieszenie wzrostu włosa. Olejek pomaga również zredukować podrażnienia spowodowane przez kosmetyki zawierające w składzie m.in. SLS.
Regularne stosowanie oleju rycynowego na włosy sprawia, że włosy odzyskują blask i są miękkie w dotyku. Dodatkowo ich wzrost jest szybszy, a zabezpieczone końcówki włosów dłużej utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Olej rycynowy sprawdza się w takich zabiegach na włosy jak:
- olejowanie,
- nakładanie na końcówki,
- maseczki.
Pierwsze efekty są zauważalne po około 3 tygodniach od zastosowania kuracji, ale najlepsze efekty są widoczne po stosowaniu olejku przez 4-6 miesięcy.