Kremy z niacynamidem — hit czy kit?

22 listopada 2022

Kramy z niacynamidem to kosmetyki, które coraz częściej wykorzystywane są w codziennej pielęgnacji. Niesamowite właściwości pielęgnacyjne, niesamowite efekty i łatwa aplikacja sprawiają, że kobiety na całym świecie pokochały niacynamid. Czy składnik ten rzeczywiście działa? W tym artykule wszystko wyjaśnimy.

Niacynamid — co to jest?

Niacynamid, a właściwie witamina B3, PP, niacyna lub nikotynamid — pod tymi nazwami występuje składnik, który podbija serca kobiet na całym świecie. Rynek kosmetyczny nie lubi pielęgnacyjnej próżni. Kremy z niacynamidem i inne preparaty pokazują, że istnieją możliwości połączenia niesamowitego działania, skuteczności z niezwykle przyjemną aplikacją. Niacynamid to składnik aktywny, który jest silnym antyoksydantem. Umiejętne wprowadzenie go do zabiegów pielęgnacyjnych skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry i redukuje widoczność zmarszczek. Ciekawostką jest to, że kremy z niacynamidem radzą sobie z wypryskami, przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Wszystko po to, by skóra wyglądała zdrowo i pięknie. 

Kosmetyki z niacynamidem — właściwości

Do najważniejszych właściwości kremów z niacynamidem i innych preparatów zaliczamy:

  • Silne działanie przeciwzapalne — niacynamid hamuje stany zapalne i może być wykorzystywany w terapiach dla cer trądzikowych. Substancja redukuje namnażanie się bakterii, które powodują stany zapalnie i zaogniają zmiany trądzikowe.
  • Regulacja gruczołów łojowych — zmniejszana jest nadprodukcja sebum oraz procesy odpowiedzialne za przetłuszczanie się cery.
  • Zwężanie porów — regularne stosowanie kremów z niacynamidem pozwala zżyć pory, co ma wpływ na redukcję namnażania się bakterii i występowanie trądziku. Efektem jest cera zdrowa i gładsza.
  • Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry — niacynamid uczestniczy w tzw. syntezie lipidów i ceramidów. Wchodzą one w skład płaszcza hydrolipidowego skóry, który jest częścią warstwy ochronnej skóry.
  • Kompleksowe nawilżenie — wsparcie bariery hydrolipidowej sprawia, że skórze łatwiej utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia nawet w głębokich warstwach skóry.
  • Redukcja przebarwień — niacynamid jest składnikiem, który skutecznie redukuje syntezę melaniny, która odpowiada za powstawanie nieestetycznych plam na skórze. Dodatkowo pozwala skutecznie zredukować zmiany potrądzikowe.

Niacynamid — co wybrać?

Niacynamid to “kosmetyczny nit”, który dostępny jest w wielu preparatach. Mnogość dobroczynnych właściwości, szerokie spektrum działania i niesamowite efekty, sprawiają, że substancja ta jest składnikiem wielu preparatów nawilżających, regenerujących, kosmetyków stosowanych w kuracjach przeciwzmarszczkowych oraz produktach na przebarwienia i zmiany trądzikowe. Stawiając na niacynamid warto wybrać — kremy, żele myjące, preparaty do stosowania punktowego oraz sera. Wszystkie te kosmetyków wprowadzają codzienną pielęgnację na jeszcze wyższy poziom. 

Kosmetyki z niacynamidem — stężenie ma znaczenie

Niacynamid to substancja występująca w kosmetykach o różnych stężeniu. Rozpoczynając swoją przygodę z tym składnikiem, warto zaczynać od niższych stężeń. Na początek należy wybierać kremy z niacynamidem o stężenie 3-5%. Składnik ten musi być wprowadzany do rytuałów pielęgnacyjnych stopniowo. Używać go można kilka razy w tygodniu, ale na początku należy dokładnie obserwować, jak zareaguje nasza skóra. Gdy organizm nabierze tolerancji, to można zwiększać nie tylko częstotliwość stosowania, ale także sięgać po kosmetyki o większym stężeniu.

Jak używać niacynamidu? Wykorzystując ten składnik, należy przeprowadzać zawsze przemyślaną pielęgnację. Stosowanie kremów z niacynamidem należy zawsze rozpoczynać od dokładnego oczyszczania skóry. Sprawdzi się tutaj np. tonik o działaniu złuszczającym. Wiele kobiet w rytuałach pielęgnacyjnych stawia na nakładanie kosmetyków w odpowiedniej kolejności — kremy, sera, olejki. Tutaj trzeba wiedzieć, by zacząć o najbardziej lejącego preparatu, na najgęstszym kończąc. Rano można zastosować dodatkowo krem z filtrem SPF.

22 listopada 2022