Farby do włosów: trwałe, półtrwałe, zmywalne (RÓŻNICE)

9 września 2022

Farby do włosów są jednym z najpopularniejszych drogeryjnych produktów. Pozwalają bowiem w błyskawicznym czasie, zmienić kolor kosmyków, a tym samym totalnie odmienić swój wygląd. Paleta odcieni jest tak rozbudowana, że każdy – bez wyjątków – odnajdzie swój wymarzony kolor. Koloryzacja włosów nie jest wymysłem współczesności. Tak naprawdę mieszanki koloryzujące tworzono już w starożytności. Obecnie natomiast, preparaty dostępne na rynku bazują na tak zaawansowanych formułach, że dają wręcz nieograniczone możliwości koloryzujące.

Farby do włosów: koloryzacja trwała czy półtrwała?

Farby do włosów umożliwiają farbowanie kosmyków na najróżniejsze, nawet najbardziej wymyślne i fantazyjne kolory. Do tego cały zabieg jest niezwykle prosty oraz szybki w wykonaniu. Zanim jednak do niego przystąpimy, warto poznać najważniejsze różnice pomiędzy koloryzacją trwałą, a półtrwałą.

Trwałe farby do włosów (permanentne), jak sama nazwa wskazuje, pozwalają osiągnąć trwały efekt. Preparat przenika w strukturę włosa, zmieniając na stałe jego odcień. Farby trwałe gwarantują 100% krycie, doskonale radzą sobie również z siwymi włosami.

Z kolei farby półtrwałe, czyli tymczasowe, osadzają się na powierzchni włosa – nie wnikając w jego strukturę, a to powoduje, że z każdym kolejnym myciem kolor wypłukuje się i płowieje. Czas zależy od preparatu, bowiem na rynku beauty można odnaleźć produkty, które utrzymują się do kilku myć, ale i takie, które znikają po blisko 30 myciach.

Nietrwałym środkiem koloryzującym, który pozwala uzyskać pożądany odcień na krótki czas, są zmywalne farby do włosów, które występują pod postacią szamponów, szamponetek, płukanek, pianek, musów itp.

Podstawą tych preparatów jest pigment, który rozpuszcza się w wodzie, a więc kolor utrzymuje się zwykle do pierwszego mycia – maksymalnie kilku. Zaletą produktów zmywalnych jest natomiast to, że nie są inwazyjne dla kosmyków i w jakikolwiek sposób nie naruszają struktury włosa.

Jakie farby do włosów wybrać?

Farby do włosów dostępne są w wielu wariantach i rodzajach. Nie dziwi więc, że wybór konkretnego produktu wcale nie należy do prostych. Indywidualna wizja i preferencje co do efektu końcowego, zdają się być zatem najważniejszymi czynnikami wpływającymi na ostateczną decyzję.

Zwykle farby trwałe bazują na amoniaku i nadtlenkach, natomiast półtrwałe mogą się bez niego obejść lub zawierać jego nieznaczne ilości. Przy trwałej koloryzacji musimy liczyć się z odrostami, natomiast przy półtrwałej, kolor wypłukuje się równomiernie i większości przypadku, możliwy jest powrót do koloru wyjściowego.

Warto również podkreślić, że farby do włosów permanentne i tymczasowe, zwykle różnią też stopniem krycia siwych włosów. O ile trwałe radzą sobie z tym doskonale, o tyle w przypadku preparatów półtrwałych, nie zawsze uda się osiągnąć w 100% zadowalający efekt.

Natomiast, jeśli należy nam na chwilowym rezultacie i eksperymencie z kolorem, najlepszym wyjściem będą farby do włosów zmywalne – idealne rozwiązanie na zaplanowane wydarzenia – imprezę czy festiwal.

Niezależnie od tego, na który rodzaj farb się zdecydujemy, w docelowym preparatem należy poszukiwać substancji odżywczych, które oprócz koloryzacji, zapewnią również kompleksową pielęgnację kosmyków i zabezpieczą je przez możliwymi negatywnymi skutkami farbowania.

9 września 2022