Co na suche włosy? Postaw na nawilżenie i odpowiednią pielęgnację

23 maja 2023

Suche włosy to problem, który pojawia się z różnych przyczyn. Najczęstsze przyczyny to korzystanie z urządzeń do stylizacji włosów wykorzystujących gorące powietrze, częste farbowanie, nadmierne przebywanie na słońcu, niewłaściwa dieta oraz liczne zanieczyszczenia środowiskowe. Co na suche włosy? Na te inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Dlaczego włosy stają się suche?

Suche włosy stają się z kilku powodów. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Niedobór wilgoci.
  • Nadmierne stosowanie zabiegów stylizacyjnych i chemicznych.
  • Nieodpowiednia dieta.
  • Obciążenie termiczne włosów.
  • Czynniki zewnętrzne.

Tutaj warto zauważyć, że każda osoba ma inną strukturę włosów. Oznacza to, że Ty i koleżanka możecie mieć suche włosy, ale zupełnie z różnych powodów. By je odpowiednio zregenerować, należy zacząć od kompleksowej pielęgnacji i nawilżenia, która pasuje do indywidualnych potrzeb włosów. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji warto  skonsultować się z fryzjerem lub dermatologiem, którzy mogą pomóc w znalezieniu przyczyn złej kondycji włosów i zaleceniu odpowiednich rozwiązań pielęgnacyjnych.

Co na suche włosy? Wybierz nawilżające szampony i odżywki

Rozpoczynając pielęgnację suchych włosów, warto w pierwszej kolejności zrobić przegląd swoich szamponów i odżywek. Warto zastosować produkty, które nawilżają i rewitalizują suche włosy. Składniki, które powinny się znaleźć w tego typu kosmetykach to np. oleje roślinne, masło shea, proteiny jedwabiu oraz popularna prowitamina B5. Wszystkie te składniki pomagają nawilżyć włosy i przywrócić im elastyczność i miękkość.

Co na suche włosy? Postaw na olejowanie włosów

Olejowanie włosów to popularna i skuteczna metoda nawilżania suchych włosów. Włosomaniaczki chętnie sięgają m.in. po olej kokosowy, arganowy, jojoba i rycynowy. Olejowanie włosów jest dziecinnie proste. Wystarczy  nanieść niewielką ilość olejki na końcówki i na całej długości włosów. Następnie pozostaw olej na włosach na całą noc lub na 30 minut. Na koniec, dokładnie spłucz z użyciem ulubionego szamponu. 

Czy na suche włosy można stosować maski?

Co na suche włosy? Wiele recenzje w internecie mówi o tym, że maseczki do włosów są doskonałym sposobem na intensywne nawilżenie suchych włosów. Maseczki nawilżające w swoim składzie zawierają zwykle takie składniki jak proteiny, aloes, masło shea, keratyna czy witaminy.

Co na suche włosy? Sprawdź swój talerz!

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale także poprawia kondycję skóry i włosów. Włączają do codziennego jadłospisy produkty bogate w witaminę A, C, E, biotynę, cynk i kwasy tłuszczowe można skutecznie poprawić kondycję włosów i zadbać o ich nawilżenie od wewnątrz. Polecane są m.in. warzywa, owoce, ryby, jaja, orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe. 

Na co należy uważać?

Kluczem do odpowiednio nawilżonych włosów jest unikanie szkodliwych czynników zewnętrznych i nadmiernie przeprowadzanych zabiegów stylizacyjnych. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

  • Ogranicz do minimum akcesoriów stylizacyjnych wykorzystujących gorąco jak np. suszarki, prostownice i lokówki. 

W pielęgnacji należy postawić na tzw. preparaty termoochronne przed użyciem urządzeń cieplnych. Dodatkowo chroń włosy przed nadmierną ekspozycją na słońce. Stosuj kosmetyki z filtrami UV i noś kapelusze. 

Co na suche włosy? Istnieje kilka sposobów, które warto dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Regularna pielęgnacja to klucz do pięknie nawilżonych i odżywionych włosów. Jeśli przyczyny problemu są trudne do określenia, skontaktuj się ze specjalistą, który zaplanuje odpowiednią terapię.

23 maja 2023